Martins Svārovskis: NATO nozīmība abās Atlantijas okeāna pusēs

Martins Svārovskis: NATO nozīmība abās Atlantijas okeāna pusēs

Pēdējo piecu gadu laikā NATO ir būtiski modernizējusi tās vadības struktūru un spēka pozīcijas. Pēdējie trīs samiti ir apliecinājuši NATO spēju pielāgoties jaunajai drošības videi, ko ietekmējusi Krievijas agresija pret Ukrainu un pieaugošā Putina režīma uzspiedošā pārliecinātība. Ir pieņemti divi svarīgi stratēģiskie dokumenti, un tiek gatavots trešais, kas noteiks nākotnes atturēšanas un aizsardzības politiku. Tomēr, kamēr drošības vide turpina attīstīties, pielāgošanās process vēl nav noslēdzies.

NATO uzdevumi ir daudzveidīgi. Transatlantiskā kopiena saskaras ar drošības izaicinājumu, ko rada Ķīnas pieaugošais militārais potenciāls. NATO dalībvalstu izturētspēja kiberjomā ir kļuvusi par sarežģītāku jautājumu nekā jebkad agrāk. Turklāt Rietumi ir liecinieki arvien pieaugošai doktrinārai plaisai starp ASV un Eiropu, kas atstās neizbēgamas sekas to attiecībās NATO ietvaros.


Autors Martins Svārovskis (Martin Svárovský) ir Eiropas Drošības politikas vērtību centra (European Values Center for Security Policy) Drošības stratēģiju programmas vadītājs.

Publikāciju angļu valodā iespējams izlasīt šeit:

https://www.rigaconference.lv/wp-content/uploads/NATO-Relevance-of-Both-Sides-of-Atlantic.pdf