Braiens Vitmors: Revizionists: Kāpēc Rietumi saskaras ar Krievijas problēmu, un kas būtu jādara

Braiens Vitmors: Revizionists: Kāpēc Rietumi saskaras ar Krievijas problēmu, un kas būtu jādara

Ar Maskavas taktisko atbalstu etniskie krievu tautības iedzīvotāji Igaunijas pilsētā Narvā balso, lai pasludinātu autonomiju, un draud bloķēt dzelzceļa līnijas, kurinot sabiedrības bailes par iespējamiem nemieriem. Kremlis destabilizē savu mazāko kaimiņu, nodrošinot ieročus un atbalstu abām pusēm separātistu konfliktos Gruzijas Abhāzijas un Dienvidosetijas reģionos. Krievijas amatpersonas un organizētās noziedzības pārstāvji, izmantojot Ņujorkas banku, izkrāpj aptuveni $10 miljardus, graujot ASV finanšu sistēmu.

Visiem minētajiem notikumiem kopīgs ir tas, ka tie notika nevis Vladimira Putina autoritārā un revanšistiskā režīma ietvaros, bet gan Borisa Jeļcina demokrātijas laikā. Tas notika 20. gadsimta  90. gados Kremļa uzraudzībā, kas tobrīd tika uzskatīts par demokrātisku; laikā, kad Krievijas attiecības ar Rietumiem tika vērtētas kā labas un kad ASV un NATO sabiedrotie uzskatīja Maskavu par savu partneri.

Šādas tendences liecina, ka Rietumiem ir ne tikai Putina problēma, bet arī Krievijas problēma. Tas liek domāt, ka Maskavas revizionistiskā un revanšistiskā ārpolitika ir lielāka par tikai vienu Krievijas prezidentu, administrāciju vai Kremļa režīma tipu. Tas rosina domāt, ka Maskava rada ilgtermiņa un sistēmiskus drošības izaicinājumus, kas pieprasa ilgtermiņa, koordinētu un sistemātisku atbildes reakciju.


Autors Braiens Vitmors (Brian Whitmore) ir vecākais pētnieks Atlantijas Padomes Eirāzijas centrā (Atlantic Council’s Eurasia Center).

Publikāciju angļu valodā iespējams izlasīt šeit:

https://www.rigaconference.lv/wp-content/uploads/The-Revisionist.pdf