“Rīgas konferencē 2022” paustās idejas – ierosme nozīmīgām pārmaiņām

“Rīgas konferencē 2022” paustās idejas – ierosme nozīmīgām pārmaiņām

Šā gada 22. oktobrī noslēdzās ikgadējais drošības un ārpolitikas forums “Rīgas konference-2022”. Tas pulcēja 640 dalībnieku un 90 akreditēto plašsaziņas līdzekļu pārstāvju. Latvijas Televīzija nodrošināja pasākuma tiešraidi latviešu, angļu un krievu valodā, to straumēja arī LSM.LV, “LMT Straume”, tv3.lv un “Go3 Latvija” vietnēs. Translāciju visos kontinentos nodrošināja 35 informatīvie partneri.

 

Turpmākajos mēnešos pasākuma rīkotāja – Latvijas Transatlantiskā organizācija – izvērtēs konferences starptautisko ietekmi un par to informēs sabiedrību. Konferences uzmanības lokā bija neprovocētā Krievijas agresija Ukrainā, noturība stratēģiskajā plānošanā un atbildīga vadība, transatlantiskā sadarbība, ekonomika sankciju laikā, globālie dati un kiberdrošība, sieviešu loma miera un drošības uzturēšanā un atjaunošanā, kā arī Baltijas valstu un reģiona loma centienos apturēt karu Ukrainā un stiprināt modrību un noturību Eiropā, un reģiona loma, atjaunojot Ukrainas integrāciju Eiropā.

 

Eiropas Komisijas priekšsēdētājas izpildvietnieks jautājumos par ekonomiku cilvēku labā Valdis Dombrovskis:
“ES turpinās sniegt Ukrainai politisku, militāru un finansiālu atbalstu un, ziemai tuvojoties, kāpinās humanitāro palīdzību.

Mēs sadarbojamies ar starptautiskajiem partneriem, lai pasaules mērogā izolētu Krieviju gan ekonomiskā, gan politiskā ziņā. Un mēs esam noteikuši sankcijas, lai mazinātu Kremļa iespējas turpināt karu un vājinātu Krievijas militārā kompleksa ekonomisko bāzi. 

Arī mūsu iedzīvotājiem un uzņēmumiem neklājas viegli, jo viņus skar rekordaugstās inflācijas saasinātā dzīves dārdzības krīze. Tādēļ mēs palīdzam viņiem, segdami elektroenerģijas izmaksu pieaugumu, un aizsargājam visneaizsargātākos, piemēram, iedzīvotājus ar zemiem ienākumiem, vienlaikus cenšoties pēc iespējas drīzāk izbeigt ES atkarību no Krievijas energoresursu importa.”    

Organizatori pateicas konferences atbalstītājai – Eiropas Komisijas pārstāvniecībai Latvijā.

 

Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs savā noslēguma runā sacīja:

“Stratēģiskā ziņā Krievijai sakāve nozīmētu, ka tai vairs nav pieejama militārā un ekonomiskā mašinērija, lai nākotnē sāktu jebkādu konfliktu pret kaimiņvalstīm. Ir pavisam skaidrs, ko nozīmē uzvara Ukrainā – pilnīgu teritoriālās integritātes atjaunošanu un valsts rekonstrukciju. Visbeidzot, esmu pārliecināts, ka Ukrainai ir vieta Eiropas Savienībā. Mums ir jāatgādina pasaulei un jādarbojas, lai Krievija tiktu saukta pie atbildības par kara noziegumiem un agresiju.… Ceru, ka nākamās Rīgas konferences priekšvakarā Rietumi joprojām būs vienoti šajā jautājumā, Dienvidi būs vienoti, Krievija būs sakauta un Ukraina uzvarēs!”   

 

Latvijas Transatlantiskās organizācijas valdes priekšsēdētāja Prof. Žaneta Ozoliņa dalās pārdomās:
“Šāgada Rīgas konference pievērsās vairākiem jautājumiem, kuru risināšanai vajadzīgs straujš, novatorisks, izlēmīgs un drosmīgs nākotnes redzējums. Apstākļos, kad Ukrainā plosās karš, palielinās Krievijas un Ķīnas imperiālistiskās ambīcijas un dažādos pasaules reģionos briest iespējami konflikti, nepieciešama rīcība, kas balstīta lietpratēju un politiķu viedokļu apmaiņā. Šādu platformu ir radījusi “Rīgas konference 2022”, nodrošinot iedvesmojošu vidi un pulcējot visievērojamākos starptautiskās drošības ekspertus. Idejas ir paustas, nu pienācis laiks lēmumiem un rīcībai, kas starptautisko sabiedrību tuvinātu stabilitātei un drošībai.”   

 

Konferences fakti:

Konferences atbalstītājs AUDI Latvija pārvadāja viesus elektroautomobiļos, tā samazinot iespējamo izmešu daudzumu par 1,3 tonnām. Veikto maršrutu kopgarums – 2685 km – ir līdzvērtīgs attālumam no Kijivas līdz Madridei.

Foruma kafijas pauzēs tā atbalstītājs “Mario” cienāja dalībniekus ar 4590 tradicionālo “riekstiņu” cepumu un pasniedza 300 litru kafijas.

Konferences raitu norisi nodrošināja 23 brīvprātīgie. Savās divu dienu gaitās organizatori un brīvprātīgie ir spēruši 960 000 soļu.

 

Esiet laipni aicināti izmantot Rīgas konferences fotogrāfijas, kuru autors ir © Valdis Kauliņš. Tās ar Copyleft Share-Alike licenci (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/) pieejamas lejuplādei vietnē

https://www.flickr.com/photos/rigaconf/albums/72177720303049045

 

21.–22. oktobrī notikušo “Rīgas konferenci 2022” kopīgi rīkoja Latvijas Transatlantiskā organizācija, Latvijas Republikas Ārlietu ministrijas un Latvijas Republikas Aizsardzības ministrija, cieši sadarbojoties ar NATO Publiskās diplomātijas nodaļu, Eiropas Komisijas pārstāvniecību Latvijā un Konrāda Adenauera fondu Baltijas valstīs. Konferenci atbalstīja “Microsoft”, Kanādas vēstniecība Latvijā, Vācijas Federatīvās Republikas vēstniecība Latvijā, Amerikas Savienoto Valstu vēstniecība Latvijā, NAMMO, LMT, Izraēlas vēstniecība Latvijā, Spānijas vēstniecība Latvijā, Ziemeļvalstu Ministru padomes birojs Latvijā, AUDI Latvija, starptautiskā lidosta “Rīga”, Turcijas vēstniecība Latvijā, Swedbank, Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra un “Magnētiskā Latvija”, Live Riga, Bostonas Globālais forums, Maikla Dukaka līderības un inovāciju institūts un AIWS.net.

 

Ieguldījumu konferences sarīkošanā devuši arī BALTA, “Canelle”, “Mario” un SIA “Skrīveru saldumi”.

 

Mēs esam pateicīgi mūsu ilglaicīgajam partnerim, kas nodrošināja konferences norises vietu, – Latvijas Nacionālajai bibliotēkai.

 

Informatīvo atbalstu Rīgas konferencei sniedza Latvijas Televīzija, Latvijas Radio, LSM.LV, “LMT Straume”, tv3.lv, “GO3 Latvija”, RE TV, DELFI, TVNET, LETA, IR, Latviesi.com, “Radio Brīvā Eiropa/Radio Brīvība”, “Lithuania Tribune”, “Hromadske International”, “Hype&Hyper”, “Belarus Security Blog”, Kanādas NATO asociācija, Makdonalda-Lorjē institūts, Rīgas Juridiskā augstskola, Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultāte, Jaunatnes Atlantijas līguma asociācija (YATA), “Espreso.tv”, “New Eastern Europe”, “Current Time”, “Spektr”, “iPress”, “Suomen Sotilas”, “Est Curier”, “Včasno”, Atlantijas padome, “Postimees”,  Baltijas–Melnās jūras alianse un “The Ukrainian Week”.