LATO atbalsta aizsardzības budžeta palielināšanu līdz 2.5% no IKP

LATO atbalsta aizsardzības budžeta palielināšanu līdz 2.5% no IKP

2022. gada 27. janvāra ārpolitikas debatēs Saeimā Latvijas Republikas aizsardzības ministrs Artis Pabriks paziņoja par nepieciešamību tuvāko gadu laikā palielināt Latvijas aizsardzības budžetu līdz 2,5% no iekšzemes kopprodukta. LATO atbalsta šo ministra iniciatīvu, ņemot vērā pēdējā laika ģeopolitiskās situācijas attīstību, attiecību saasināšanos ar Krieviju, nepieciešamību attīstīt Latvijas bruņotos spēkus un stiprināt valsts aizsardzību.

Ministrs debatēs norādīja, ka: “Mēs redzam, ka Krievijas ārpolitika ir mainījusies uz slikto pusi. Šodienas Krievijas ultimāts ir atšķirīgs no 2008. gada ultimāta, kad Krievija iebruka Gruzijā vai 2014. gada, kad Krievija anektēja Krimu. Šobrīd Ukraina ir tikai līdzeklis, lai spētu virzīties tālāk. Mērķis ir sašķelt Eiropas Savienību un NATO, lai Krievija varētu iegūt stratēģisko dominanci. Tas vairs nav jautājums par Ukrainu, bet par visu Rietumu vienotību.”

LATO atbalsta iniciatīvu visaptveroši stiprināt Latvijas aizsardzību, ieguldot līdzekļus ne tikai bruņoto spēku attīstībā, bet arī sabiedrības gatavībā stāties pretī izaicinājumiem un aizstāvēt savu valsti nepieciešamības gadījumā.

Latvija jau 2017. gadā sasniedza 2% robežu, izpildot NATO aicinājumu dalībvalstīm veltīt vismaz 2% no IKP aizsardzības budžetam. 2021. gadā kopumā bija desmit NATO dalībvalstis, kas sasniedza vai pārsniedza 2% robežu – Grieķija, ASV, Horvātija, Lielbritānija, Igaunija, Latvija, Polija, Lietuva, Rumānija un Francija. Arī Lietuva un Igaunija ir apņēmušās turpmāko gadu laikā audzēt savu aizsardzības budžetu.

 

Foto: Gatis Dieziņš (Aizsardzības ministrija)